Aldar Headquarters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aldar Headquarters
Ilustracja
Państwo

 Zjednoczone Emiraty Arabskie

Miejscowość

Abu Zabi

Architekt

MZ Architects

Wysokość całkowita

110 m

Ukończenie budowy

2010

Położenie na mapie Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Mapa konturowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Aldar Headquarters”
Ziemia24°26′28″N 54°34′31″E/24,441111 54,575278
Budynek Aldar Headquarters, widok z boku, 2012

Budynek Aldar Headquarters, zwany także coin building[1]kołowy wieżowiec w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich; najwyższy kołowy budynek tego rodzaju na świecie i pierwszy na Bliskim Wschodzie.

Budynek, położony na obrzeżach rejonu Al Raha w Abu Zabi, został ukończony w 2010, mierzy 110,03 m wysokości, ma 23 piętra i jest jednym z wyższych budynków w mieście. Jest to pierwszy na świecie drapacz chmur o tego rodzaju okrągłym kształcie.

Wieżowiec pełni funkcję centrali firmy budowlanej Aldar Properties.

Złoty podział, budowa i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Obraz ciała ludzkiego wg Henryka Korneliusza Agrippy. Punkty podparcia budynku są obliczone zgodnie z zasadą złotego podziału i odpowiadają punktom kontaktu linii obwodu z dolnymi rogami wpisanego pentagramu[2].

Zgodnie z zamysłem architektów wizerunek budynku znajdującego się na brzegu morza, powinien być w harmonii z otoczeniem. Za osnowę projektu posłużył im obraz morskiej muszli. Wieżowiec składa się z dwóch części, wygiętych na zewnątrz. W tym przypadku, aby uzyskać efekt wypukłości, nie użyto ani jednego zakrzywionego szklanego elementu. Wypukłą powierzchnię uzyskuje się przez połączenie w określony sposób sekcji w kształcie: /\. Aby określić punkty kontaktu z ziemią, zastosowano zasadę złotego podziału, która zapewnia wysoką stabilność konstrukcji[3].

Kształt budynku uzyskano także poprzez zastosowanie technologii przekroju strukturalnego ukośnej siatki ze stali[4]. W środku budynku znajdują się dwie podpory betonowe, w ramie zewnętrznej używane są tylko konstrukcje stalowe.

Podczas wznoszenia konstrukcji natknięto się na liczne problemy, takie jak uderzenia wód gruntowych (wieżowiec wzniesiony jest na sztucznej działce) i duże obciążenia wiatrem spowodowane wielką powierzchnią budynku.

Szczególną uwagę zwrócono na stosowanie przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych technologii. W materiałach budowlanych wykorzystano surowce wtórne, a oszczędność energii elektrycznej jest realizowana dzięki efektywnemu wykorzystaniu naturalnego oświetlenia. Według standardów efektywności energetycznej LEED wieżowiec otrzymał srebrny certyfikat. Budynek wyposażony jest także w takie innowacje, jak sztuczny system zaopatrzenia w wodę i podziemny system próżniowy do automatycznego zbierania śmieci.

W budynku znajduje się ogółem 20 wind:

  • 12 wind osobowych
  • 2 windy usługowe
  • 3 windy ogólnego przeznaczenia
  • 1 okrągły podnośnik hydrauliczny
  • 2 windy ręczne

Nagroda[edytuj | edytuj kod]

W 2008 projekt budowlany tego budynku został uznany za "najlepszy futurystyczny projekt" na konferencji BEX w Walencji[5].

"Bohater" filmu[edytuj | edytuj kod]

Budynek, jego konstrukcja i budowa jest przedstawiona w jednym z odcinków dokumentalnego serialu telewizyjnego Wielkie konstrukcje (ang. MegaStructures) produkcji National Geographic Channel[6].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ang. dosł.: budynek w kształcie monety
  2. Aldar HQ concept (ang.)
  3. Al Dar Headquarters / MZ Architects [online], ArchDaily, 4 czerwca 2012 [dostęp 2021-04-17] (ang.).
  4. Sasint. sasint.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-14)]., UK (ang.)
  5. ALDAR wins BEX’s “Best Futuristic Design” (ang.)
  6. Суперсооружения: Круговой небоскреб будущего w serwisie YouTube (ros.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia
Wikipedia